Tarih: 07 Nisan 2017

Gösterim: 318

Üniversitemiz Genç Araştırmacılar Topluluğu “Irak Türkmen Boylarının Jeopolitik Önemi ve Geleceği”

Üniversitemizde Genç Araştırmacılar Topluluğu tarafından organize edilen "Irak Türkmen Boylarının Jeopolitik Önemi ve Geleceği" adlı panel düzenlendi. Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Alptekin Molla' nın moderatörlüğünde yapılan panele Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip ve BİLGESEM Ortadoğu Araştırma Uzmanı Ali Semin konuşmacı olarak katıldı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Molla ilk olarak konuya tarihsel giriş yaparak Türkmen boyları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ardından panelde söz alan ilk isim Prof. Dr. Mahir Nakip oldu. Nakip panelde “21. Asırda Ortadoğu ve Irak Türkleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Nakip; “ Bugün Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurulursa bu durum Sevr Anlaşması’na aykırıdır ve uluslararası hukukçular tarafından bu konunun ele alınması gerekmektedir. 21. Yüzyılda yapılan yeni Ortadoğu haritası tamamen petrol dağıtımı göz önünde bulundurularak yapılmıştır. 2003 yılına kadar Türkmen bölgelerinde Araplaştırma süreci devam etmiştir. Bölgede Türkmenler katledilerek Türkmen nüfusunun yok edilmesi amaçlanmaktadır. Böylece bölge Araplaştırılacaktır. Irak’ta bu sürecin önüne geçmek için bir Dicle kalkanı gereklidir.” dedi.

Ardından panelde konuşan isim Ali Semin oldu. Irak’ta Türkmenlerin en büyük sorununun statü sorunu olduğuna dikkat çeken Semin; “ Statü sorunu yaşamalarına karşın Türkmenler hala Irak’ın toprak bütünlüğünü istiyor. Bugün Kuzey Irak’ta hem siyasi, hem ekonomik kriz yaşanıyor. Ayrıca Kuzey Irak’ta savunma gücü de yok. Bu üç önemli sorun Kürtler açısından çözülmüş değildir ve bu sorunlar çözülmeden devlet kurulması da mümkün görülmemektedir. Kürt devletinin kurulması doğru da değildir. Türkmenler açısından baktığımızda ise 2014 yılından sonra bölgede Türkmenler iki ateş arasında kaldı. Bugün ise siyasi olarak Türkiye’nin desteğine ihtiyacı vardır. Aksi takdirde bölgedeki Türkmenleri İran kendine çekme politikası yürütmektedir.” diye konuştu.

Öğrencilerin ilgi ile takip ettiği panel sonunda Üniversitemiz Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Ethem Arıoğlu panelistlere teşekkür plaketi takdim etti.

 

Fotoğraflar